TwitterYouTube

28. November 2018

MONUMENT: POKAZ Z WOLNYM WSTĘPEM

Zgroza, zgroza, zgroza… i arcydzieło!

_____________

Projekcja filmu MONUMENT (Polska 2018, oryginalna wersja językowa z niemieckimi napisami) w dniu 7. grudnia o godz. 18.00 w kinie Urania (Uraniastraße 1, 1010 Wiedeń) będzie pokazem specjalnym w ramach międzynarodowej prezentacji Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi w obecności aktorów. Po filmie odbędzie się rozmowa po niemiecku moderowana przez Magdalenę Żelasko i Joannę Ziemską, w której będzie można także zadawać pytania dotyczące szkoły filmowej. Wstęp na film jest bezpłatny, miejsca przyznawane będą według kolejności przybycia. 

_____________

Goście filmowi:

Anna Biernacik
Oskar Borkowski
Karolina Bruchnicka
Adrian Brząkała
Mateusz Czwartosz
Jakub Gola
Patryk Kabała
Paulina Lasota
Zuzanna Pawlak
Magdalena Wieczorek
Marta Wiśniewska
Jakub Zając
_____________

Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański i wielu innych wybitnych twórców uczyło się filmowego fachu w słynnej, założonej w 1948 roku, Szkole Filmowej w Łodzi, która wyniosła polskie kino autorskie ostatnich dziesięcioleci na poziom światowy. Najnowsza generacja absolwentów ma duże szanse na nawiązanie do tych wielkich osiągnięć. Od czasu jej rewelacyjnego debiutu WIEŻA. JASNY DZIEŃ. (2017) do największych nadziei polskiego kina zaliczama jest również 34-letnia absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi Jagoda Szelc. Jej drugi pełnometrażowy film MONUMENT, który powstał pod opieką artystyczną rektora Mariusza Grzegorzka, jest jednocześnie dyplomem filmowym studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły.

Blisko dwadzieścia młodych talentów udowadnia tym samym, że ​​Łódź jest obecnie jednym z najlepszych adresów w Europie również pod względem wykształcenia aktorskiego. 

„To jest film o młodych ludziach, którzy rozbijają system.“
Jagoda Szelc

MONUMENT to niewątpliwie jeden z najciekawszych filmów młodej polskiej kinematografii. Reżyserka flirtuje tu świadomie i intensywnie z wyrafinowanymi konwencjami grozy i tworzy atmosferę pełną chaosu i niepokojów. Sam film zaczyna się niewinnie. Grupa studentów zaczyna praktyki w prowincjonalnym hotelu. Po przybyciu na miejsce znoszą kaprysy surowej menedżerki, dopóki nie zdadzą sobie sprawy, że hotel oferuje klientom również całkowicie niekonwencjonalne usługi, graniczące z podświadomością, psychoanalizą, ukrytymi obawami i lękami. Jak zachowają się młodzi ludzie w tej nieoczekiwanej sytuacji? I jaki wpływ na ich zachowanie będzie mieć tytułowy monument – tajemnicza budowla na terenie hotelu?

W jednym z wywiadów reżyserka zauważyła, że zrobienie filmu z budżetem 100 tysięcy złotych w 6 miesięcy jest jak uszycie sukienki ślubnej w 30 minut za 50 złotych. Oba zadania wydają się pozornie niemożliwe do wykonia – a jednak z tym pierwszym Jagoda Szelc poradziła sobie w zadziwiająco genialny sposób. Krytycy filmowi nie kryją entuzjazmu:

„Nie ma najmniejszych wątpliwości: Jagoda Szelc to pierwsza dama kina arthouse’owego spod flagi biało-czerwonej. MONUMENT podbija stawkę głośnego debiutu WIEŻA. JASNY DZIEŃ., przesuwając granicę szaleństwa i gęstego klimatu na niezbadane terytoria rodzimej sztuki filmowej. Awangarda knebluje tutaj wszelkie klisze, mroczny klimat wydziera się z niemal każdej sceny, a w sercach widzów narasta niewypowiedziany niepokój. Zgroza, zgroza, zgroza… i arcydzieło!" 9/10 (Kornel Nocoń | FDB.pl)

 “In the stunning MONUMENT, meanwhile, writer-director Jagoda Szelc proves that hell is the hospitality industry, as she presents a group of young people undertaking an internship at an isolated hotel, overseen by an extremely exacting Manager (played by an exquisitely-styled Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska as a lesbian icon in-the-making). Starting in an absorbing naturalistic mode, as it shows the group adjusting to their work and forming cliques and friendships, the film gradually seduces the viewer into strangeness, finally becoming a deeply unsettling experience yet one that always rewards patience and attentive engagement.” (Alex Ramon | PopMatters)

_____________

Organizatorzy pokazu: LET’S CEE Film Festival wraz z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, TV i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi przy wsparciu Cineplexx International.

Go back